seo-search-engine-optimization2

دلایل کاهش رتبه گوگل قسمت 2 دوم- بررسی SERP

دلایل کاهش رتبه گوگل قسمت 2 دوم

در مقاله دلایل کاهش رتبه گوگل موارد قبلی را بررسی نمودیم . حال به ادامه موارد میپردازیم.

  1. رقبا در گوگل از شما بالاتر هستند

ممکن است که وب سایت شما هیچ مشکلی نداشته باشد، فقط رقبای شما بهتر شده اند. در حالی که این گزینه به ندرت دلیلی برای افت شدید رتبه‌بندی در گوگل میباشد، آنالیز رقبا در صورتی که چند موقعیت در سطح یک صفحه سقوط کرده باشید ارزش بررسی را دارد.

از تاریخچه SERP Rank Tracker استفاده کنید تا ببینید رتبه بندی شما و رقبای شما چگونه تغییر کرده است. اگر تغییرات بی‌نظم هستند (وب‌سایت‌های جدید، جابجایی‌های مکرر، تحرک زیاد)، پس احتمالاً یک رقص Google را تجربه می‌کنید – دوره کوتاهی از نوسانات بالای SERP به دلیل تغییرات کوچک الگوریتم. در این صورت هیچ اقدامی لازم نیست. اما اگر می‌بینید که بسیاری از موقعیت‌های شما توسط همان چند وب‌سایت پیشی گرفته‌اند، وقت آن است که یک بررسی عمیق انجام دهید.

تجزیه و تحلیل رقابت SEO برای هک تاکتیک های رتبه بندی رقبا

اگر رقیب در تعداد زیادی از کلمات کلیدی از شما پیشی گرفته باشد، احتمالاً برخی از پیشرفت‌های سایت را اجرا کرده است. در این حالت، وب سایت آنها را از طریق WebSite Auditor و SEO SpyGlass اجرا کنید و ببینید آیا رقیب در بهینه سازی فنی یا در اندازه و کیفیت پروفایل بک لینک خود از شما بهتر است یا خیر.

اگر تغییراتی را در چند کلمه کلیدی دیده اید، احتمالاً دلیل آن بهینه سازی در صفحه است. رقیب احتمالاً صفحات خود را یکی یکی به روز می کند، محتوا را بهبود می بخشد، کلمات کلیدی، هدرها و تگ های HTML را بهینه می کند. در این مورد، از صفحات مورد نظر دیدن کنید، ببینید چگونه با صفحات خود مقایسه می شوند و ایده های بهینه سازی را قرض بگیرید.

نکته! ردیابی رقبای اصلی تقریباً به اندازه ردیابی سایت خود مهم است. همانطور که رتبه‌بندی‌ها را دنبال می‌کنید و ممیزی‌های درون صفحه و خارج از صفحه را انجام می‌دهید، مطمئن شوید که سایت‌های رقیب را نیز بررسی می‌کنید تا پیشرفت آنها و تاکتیک‌هایی را که استفاده می‌کنند، ببینید و درک کنید. اگر آنها به طور پیوسته در حال رشد هستند، به این معنی است که آنها کاری را به درستی انجام می دهند – به این معنی که شما باید استراتژی های خود را مطابق با آن تطبیق دهید، حتی اگر آنها هنوز از شما برتری نداشته باشند.

  1. بک لینک های از دست رفته

همانطور که به دست آوردن لینک های جدید و با کیفیت پایین می تواند بر عملکرد شما در SERP تاثیر بگذارد، از دست دادن بک لینک های با کیفیتی که قبلا دارید نیز می تواند تاثیر بگذارد. برای بررسی اینکه آیا بک لینک های از دست رفته دلیل افت رتبه شما هستند، SEO SpyGlass را باز کنید و به Summary > New/Lost Backlinks History بروید. این نمودار به شما امکان می دهد وضعیت بک لینک خود را در یک نگاه ارزیابی کنید و ببینید آیا ضررهای مهمی وجود دارد یا خیر.

بک لینک های از دست رفته را برگردانید

سپس، به تب Backlinks بروید و روی هدر ستون Links Back کلیک کنید تا بک لینک ها بر اساس وضعیت مرتب شوند. به دنبال پیوندهایی با وضعیت «لینک گم شده است» بگردید – این بک لینک‌های گمشده هستند که ممکن است باعث این مشکل شده باشند. همچنین می‌توانید تاریخ آخرین یافتن را بررسی کنید تا ببینید آخرین بار چه زمانی بک لینک در صفحه وجود دارد.

اگر به دنبال بازیابی بک لینک های از دست رفته هستید، کار منطقی این است که با مدیر وب سایت در تماس باشید. نحوه انجام این کار به ماهیت بک لینک ها بستگی دارد. آیا با صاحب سایت ارتباطی دارید؟ اگر چنین است، ممکن است یک تماس سریع برای بازگرداندن پیوند کافی باشد. اگر با مدیر وب سایت آشنایی ندارید، ایمیل، توییتر یا لینکدین بهترین گزینه برای شما هستند.

نکته! احتمال از دست دادن بک لینک های شما دلیل دیگری برای نظارت منظم بر پروفایل لینک شماست. به هر حال، اگر متوجه شوید که پیوندی درست پس از حذف (و نه چهار ماه بعد) گم شده است، احتمالاً مدیر وب سایت به یاد می آورد که پیوند را حذف کرده و نگرانی شما را درک می کند.

 

 

  1. تغییرات سایت

ایجاد تغییرات اساسی در سایت شما – مانند طراحی مجدد آن، تغییر CMS یا انتقال به  HTTPS – تضمینی است که رتبه شما را به هم می زند. یک نظارت کوچک ممکن است عواقب جدی برای عملکرد سئو شما داشته باشد و منجر به کاهش چشمگیر شود.

اگر اخیراً تغییرات سایت را اعمال کرده اید، کنسول جستجوی گوگل را باز کنید و به Index > Coverage  بروید. افزایش شدید خطاها یا هشدارهایی که مطابق با تاریخ تغییرات سایت است، باید شک شما را تأیید کند. بین برگه‌ها جابه‌جا شوید و گزارش خطا را مرور کنید تا مشکلاتی را که از زمانی که تغییرات را در سایت خود اجرا کرده‌اید مشاهده کنید.

قبل و بعد از تغییرات در سایت، کنسول جستجوی گوگل را برای خطاها و هشدارها بررسی کنید

گوگل تمام مشکلات خزیدن و نمایه سازی کشف شده را در همان جا در تب Coverage ثبت و شرح می دهد، بنابراین شناسایی و رفع مشکل نسبتاً آسان است.

نکته! از حسابرس وب سایت همراه با کنسول جستجو برای بررسی مشکلات HTTPS، صفحات 4xx، زنجیره های تغییر مسیر، و تعداد زیادی از مشکلات فنی دیگر که ممکن است در نتیجه تغییرات وب سایت ایجاد شود، استفاده کنید.

دلایل کاهش رتبه گوگل قسمت 2 دوم
دلایل کاهش رتبه گوگل قسمت 2 دوم
  1. رفتار کاربر تغییر می کند

نمایندگان گوگل اغلب می گویند که معیارهای رفتاری آنقدر پر سر و صدا هستند که نمی توانند بر رتبه بندی تأثیر بگذارند، اما تعدادی از پتنت های جستجو و چندین آزمایش در زندگی واقعی چیز دیگری می گویند. بنابراین، در حالی که می‌دانیم این ممکن است بحث‌برانگیز باشد، این احتمال وجود دارد که برخی از افت‌های رتبه‌بندی شما با کاهش نرخ کلیک شما توضیح داده شود.

تشخیص

برای بررسی اینکه آیا این چنین است، کنسول جستجوی Google را باز کنید، به عملکرد > نتایج جستجو بروید و ببینید آیا تغییراتی در نرخ کلیک شما وجود دارد یا خیر. می‌توانید CTR خود را برای کل وب‌سایت مشاهده کنید یا فیلترهایی را برای مشاهده CTR‌ها بر اساس صفحه یا پرس و جو اضافه کنید.

اگر کاهشی در CTR مشاهده کردید، یا به این دلیل است که رقبای شما قطعه‌های خود را بهبود داده‌اند و سهمی از کلیک‌های شما را به سرقت برده‌اند، یا به این دلیل است که هدف پرس و جو تغییر کرده است و قطعه شما مانند گذشته مرتبط به نظر نمی‌رسد.

راه حل

بهبود CTR یک «راه حل سریع» نیست و احتمالاً باید کمی آزمایش کنید تا تلاش‌هایتان مؤثر واقع شوند. در هر صورت، به SERP مورد نظر بروید و ببینید که چگونه قطعه شما با قطعات رقبای شما مطابقت دارد. بسته به آنچه پیدا می‌کنید، ممکن است مجبور شوید عنوان و توضیحات متا خود را بهینه کنید یا از نشانه‌گذاری طرحواره برای تقویت قطعه خود با عناصر غنی استفاده کنید.

یکی از هک های CTR خوب مربوط به PPC است. اگر جستجوی پولی انجام دهید، می‌دانید که تست A/B چقدر می‌تواند مؤثر باشد. برخی از انواع اسنیپت ها را در Google Ads آزمایش کنید و ببینید تغییراتی که ایجاد می کنید چگونه بر CTR تأثیر می گذارد تا بتوانید از این نکات برای فهرست های ارگانیک خود استفاده کنید. البته، لازم نیست این کار را برای هر یک از صفحات سایت خود انجام دهید – در عوض، به دنبال الگوهایی باشید که بتوانید در تلاش های بهینه سازی خود از آنها استفاده کنید. کدام عبارت برای عنوان کار می کند؟ آیا یک CTA در توضیحات متا عملکرد بهتری دارد؟ تاکتیک هایی را بنویسید که بهترین عملکرد را دارند و آنها را در صفحاتی که در جستجوی ارگانیک رتبه بندی می شوند، بگنجانید.

اگر هنوز Google Ads را امتحان نکرده‌اید، کمی در گوگل جستجو کنید و قطعاً یکسری کوپن دریافت خواهید کرد که معمولاً از 50 تا 100 دلار متغیر است تا آن را با پول نسبتاً رایگان PPC امتحان کنید. راه‌اندازی آزمایش‌ها در Google Ads بسیار ساده است – ادامه دهید و انواع قطعه‌های ارگانیک خود را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک از نظر کلیک موفق‌تر هستند.

 

  1. آدمخواری ترافیک SEM

ترافیک SEM از تبلیغات پولی ناشی می شود در حالی که ترافیک SEO از جستجوی ارگانیک می آید و گاهی اوقات یکی می تواند مانع دیگری شود. تبلیغات شما در SERP اولویت دارند و مشکلی برای ربودن سهم قابل توجهی از ترافیک از نتایج ارگانیک شما ندارند.

 

لیست کلمات کلیدی در کمپین های PPC خود را با کلمات کلیدی که برای شما ترافیک ارگانیک به ارمغان می آورند مقایسه کنید. اگر کلمات کلیدی تکراری را مشاهده کردید، در توقف کمپین های PPC که از آنها می آیند درنگ نکنید. چرا که چرا برای ترافیکی که می توانید به صورت رایگان دریافت کنید، پرداخت کنید.

 

  1. نمایه سازی موبایل اول

موتورهای جستجو به ویژه مشتاق هستند که وب را برای موبایل کاربرپسند کنند. وقتی صحبت از رتبه بندی گوگل می شود، وب سایت های سازگار با موبایل بسیار اولویت بیشتری دارند. اما نترسید، این بدان معنا نیست که سایت های دسکتاپ در رقابت سئو شرکت نمی کنند.

با این حال، از دست دادن یک نسخه سازگار با موبایل از سایت شما ممکن است باعث تغییر ناگهانی رتبه بندی و همچنین کاهش ترافیک SEO شود. به عنوان مثال، یکی از رقبای شما می‌توانست سایت خود را برای دستگاه‌های تلفن همراه بهینه‌سازی کند و در نتیجه از شما در دستگاه تلفن همراه بالاتر باشد.

 

تشخیص

برای اینکه بفهمید آیا افت رتبه سئو شما مربوط به سازگاری با موبایل است، می توانید با کمک گوگل آنالیتیکس ترافیک خود را توسط دستگاه فیلتر کنید. به هر حال، در اینجا یک ابزار رایگان خوب برای شما وجود دارد که می توانید بررسی کنید آیا وب سایت شما برای تلفن همراه سازگار است یا خیر. اگر نه، زمان انجام آن فرا رسیده است. فقط به این فکر کنید که چقدر شخصاً با کمک تلفن در اینترنت گشت و گذار می کنید. اکنون ببینید؟

علاوه بر این، می توانید از Rank Tracker با تنظیمات آن برای ربات های تلفن همراه استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا تفاوت زیادی برای کلمات کلیدی ترسیم بازدیدکنندگان دسکتاپ و تلفن همراه وجود دارد یا خیر. علاوه بر این، ممیزی‌های درون صفحه حسابرس وب‌سایت وجود دارد که امکان بررسی سازگاری تلفن همراه شما را فراهم می‌کند.

 

  1. تغییرات SERP

و آخرین، اما نه کم‌ترین دلیلی که ممکن است بر رتبه‌بندی شما تأثیر بگذارد: Google صفحات نتایج موتور جستجوی خود را تغییر می‌دهد. اگرچه این یک بار در ماه آبی اتفاق می افتد، هنوز این احتمال وجود دارد که Google شروع به پاسخگویی مستقیم به برخی از سؤالات شما در نتایج جستجو کند.

اخیراً، گوگل به طور فزاینده‌ای نتایج جستجوی خود را با پانل‌های دانش، قطعه‌های غنی، بخش‌های پرسش و پاسخ، کلیپ‌های ویدیویی، صفحه محصولات، آگهی‌های شغلی و بسیاری موارد دیگر افزایش داده است. در حالی که این موارد برای کاربر مفید هستند، نتایج جستجوی ارگانیک را از بین می برند.

برای اینکه ببینید آیا قربانی یکی از این پیشرفت‌ها شده‌اید، Rank Tracker را باز کنید و به Target Keywords > Rank Tracking > SERP Analysis بروید. داشبورد تاریخچه پیشرفت های SERP را به شما نشان می دهد و به شما این امکان را می دهد که ببینید آیا هر یک از آنها با تغییرات رتبه بندی شما مطابقت دارد یا خیر:

تجزیه و تحلیل SERP

اگر به نظر می‌رسد که ویژگی‌های جدید SERP بر موقعیت‌های شما تأثیر گذاشته است، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید چگونه می‌توانید از داده‌های ساختاریافته برای بهبود بخش‌های خود استفاده کنید و یا با ویژگی‌های غنی معرفی‌شده توسط Google رقابت کنید یا حتی شاید بخشی از آنها شوید.

 

برای شما دوستانی که در حوزه سئو فعالیت میکنید ، ممکن است مقاله  زیر  مفید باشد. توصیه میکنیم این مقاله را نیز مورد مطالعه قرار دهید.

بهینه سازی فایل Robots.txt

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *